Dożynki Gminne w Wydminach 2020

5 września 2020 r. w Wydminach obchodziliśmy Dożynki Gminne. Tradycyjnie uroczystości dożynkowe rozpoczęliśmy mszą św. w kościele parafialnym w Wydminach, gdzie zostały poświęcone wieńce dożynkowe i chleby z tegorocznych plonów. Po mszy barwny korowód  dożynkowy eskortowany przez nowy wóz strażacki OSP Wydminy i prowadzony przez kapelę Wydminioki przeszedł ulicami Wydmin na plac Rynek, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna dożynek. Orszak dożynkowy powitał pieśnią dożynkową chór Lira z GOK Wydminy.

Starostowie dożynek Wioletta Dawid z Wydmin i Robert Zujko ze Szczepanek wręczyli chleb dożynkowy Wójtowi Gminy Wydminy Radosławowi Królowi z przesłaniem, aby sprawiedliwie go dzielił dla mieszkańców naszej gminy, co uczynił wraz  przedstawicielami władz samorządowych gminy oraz ze starostami dożynek. Następnie Wójt, dyrektor GOK Wydminy Ewa Kulpińska-Mejor oraz Przewodniczący Rady Gminy Wydminy Waldemar Samborski wręczyli dyplomy i czeki towarowe wykonawcom wieńców dożynkowych. W tym roku piękne wieńce dożynkowe zaprezentowały sołectwa: Gajrowskie, Gawliki Wielkie, Mazuchówka, Wydminy oraz Anna i Stanisław Bałdygowie.  Na smaczne wyroby do swoich stoisk  zapraszały Koła Gospodyń Wiejskich z  Mazuchówki i Wydmin. Można było się także raczyć pyszną grochówką i żurkiem na stoisku firmy Qraś z Orzysza.

Nie zabrakło także stoiska Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, która zorganizowała konkurs na najładniejsze stoisko Kół Gospodyń Wiejskich, w którym główną nagrodę zdobyło KGW Mazuchówka. Także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Giżycka zorganizowała konkurs dla rolników z wiedzy BHP, w którym zwyciężył Wojciech Chęcmanowski z Mazuchówki, II miejsce zdobył Leszek Siekaniec z Gawlika Wielkiego, a III Waldemar Wilgocki z Gawlika Wielkiego.

W części artystycznej wspaniały program „Lata dwudzieste” zaprezentował Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk. Piękne piosenki lwowskie, wileńskie i warszawskie z okresu dwudziestolecia XX wieku okraszone wspaniałymi tańcami zachwyciły uczestników dożynek. Następnie zobaczyliśmy Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego. Mimo padającego deszczu młodzi tancerze przepięknie zatańczyli tańce ludowe z różnych regionów Polski. Dożynki zakończyliśmy występem zespołu „Wydminersi” z GOK Wydminy.

Na fotorelację z dożynek zapraszamy do fotogalerii. Filmiki z dożynek są dostępne na naszym profilu fb.