Projekt „Pewnego razu w Wydminach” – ZOOM – KIDS ON THE MOVE

Projekt „Pewnego razu w Wydminach” realizowany jest w ramach Programu Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Realizatorem projektu jest FORUM NGO’S Wydminy.

Czy dzieci mogą mieć wpływ na problemy współczesnego świata ? Okazuje się, że tak. Kampania Zoom – Kids on the Move  angażuje dzieci do spojrzenia krytycznym okiem na to co się dzieje w ich najbliższym otoczeniu. One też mogą wypowiedzieć się na tematy im bliskie, bo czy to, że zamiast placu zabaw powstaje parking nie jest ich sprawą ? Albo czy to, że hałas ulicy przeszkadza ? Albo, że mamy coraz bardziej zanieczyszczone powietrze przez jeżdżące samochody , czy też zajadamy się owocami sprowadzanymi z drugiego końca świata, a zapominamy o tych, które dojrzewają w naszym sadzie ? Dzieci starają się zmobilizować dorosłych do wspólnych działań, do częstszych spacerów, wyboru jak najbardziej ekologicznych środków transportu. Glosy dzieci przekazywane są do siedziby Climate Alliance we Frankfurcie nad Menem, a za pośrednictwem tej organizacji wręczane podczas Szczytów Klimatycznych ONZ.

Uczestnicy projektu również włączyli się do akcji. Przyłączyły się też klasy młodsze i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Wydminach (http://www.zoom-kidsforclimate.eu/results.html http://www.zoom-kidsforclimate.eu/600.html?&L=0%2F ). Nasze głosy trafiły na konferencję COP w Katowicach.

Ewa Paszkowska