Wizyta chóru męskiego z Łotwy w Wydminach.

12 września br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wydminach gościliśmy Męski Chór samorządu Kekawy z Łotwy.

Męski chór samorządu Kekawy został założony w 1970 roku. Od 1982 roku kierownikiem artystycznym i głównym dyrygentem jest profesor Arvids Płatpers.

Repertuar chóru składa się z łotewskich klasycznych utworów chóralnych, aranżacji folkloru łotewskiego, współczesnych  oryginalnych pieśni łotewskich kompozytorów, utworów sakralnych zachodnioeuropejskich kompozytorów różnych pokoleń oraz słynnych utworów operowych.

Chór regularnie koncertuje na Łotwie. Występuje gościnnie również na Litwie, w Estonii, we Włoszech, Rosji, w Niemczech, Polsce, Holandii i Danii.

Chór jest laureatem wielu nagród na festiwalach na Łotwie i innych krajach europejskich.

Chórzyści z Łotwy przyjechali z kilkudniową wizytą do polski i bardzo zależało im na wizycie w Wydminach, gdyż wiele dobrego o naszej gościnności usłyszeli od chóru żeńskiego, który gościliśmy w GOK w 2015 roku na Festiwalu Chórów Seniora. Nasi goście spotkali się z członkiniami chóru „Lira”, zaśpiewali nam piękne łotewskie pieśni ludowe i wysłuchali kilku piosenek naszego chóru. Dzięki wspaniałej tłumaczce – pani Sandrze, bariera językowa nie miała znaczenia.  Podczas tego wyjątkowego spotkania dowiedzieliśmy się dużo o historii śpiewu chóralnego na Łotwie. To niesamowite, że 2-milionowy naród ma tak bogato rozwiniętą edukację chóralną. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem kilku piosenek.

Następnie udaliśmy się do wydmińskiego kościoła, gdzie chór z Łotwy zaśpiewał wspaniały koncert dla mieszkańców naszej gminy. Chórem dyrygował profesor Arvids Płatpers. Wysłuchaliśmy pieśni sakralnych, w tym utworów wybitnego łotewskiego kompozytora Raimondsa Paulsa. Piękno i głębia męskich głosów dała słuchaczom niesamowite przeżycia artystyczne. Za ten wspaniały koncert nagrodziliśmy chórzystów owacją na stojąco.

To był dla nas wielki zaszczyt i ogromna przyjemność gościć tak wspaniały chór.

Na fotorelację z wizyty chóru zapraszamy do fotogalerii.