Wydminy świętują.

3 i 4 lipca świętowaliśmy Dni Wydmin. Tegoroczna impreza odbyła się w nowej formule, gdyż organizatorzy postawili na propagowanie sportu amatorskiego i rekreację. Nie zabrakło też wyjątkowych wydarzeń artystycznych.

W sobotę 3 lipca na wyspie wydmińskiej rozegrane zostały I Otwarte Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Wójta Gminy Wydminy Radosława Króla. W pięknej scenerii na tle jeziora Wydmińskiego siłacze rywalizowali w poszczególnych kategoriach wagowych o miano najsilniejszego. Wysoki poziom zawodów podkreślały bite rekordy życiowe zawodników. Siłacze z Wydmin także mogli się wykazać w zawodach, gdyż jedną z konkurencji było wyłonienie najsilniejszego Wydminiaka, którym został Grzegorz Joka.

Zawodnicy stający na podium nagrodzeni zostali pucharami i dyplomami, a zajmujący miejsca 4 i 5 otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Najsilniejsi otrzymali także specjalne statuetki ufundowane przez Kowalstwo Krobia – Wiesław Urbański.

Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji czuwali sędziowie pod kierunkiem głównego sędziego Dominika Golaka, mistrza świata w trójboju siłowym. Rewelacyjną konferansjerkę zawodów prowadził mistrz mikrofonu Krzysztof Głombowicz – komentator, sprawozdawca i dziennikarz sportowy.

Wydmińskie zawody w wyciskaniu sztangi mogły się odbyć dzięki pomysłowi i dużej pracy organizacyjnej Marii i Grzegorza Joka.

W czasie gdy rodzice kibicowali siłaczom dzieci wspaniale zabawiali animatorzy z Takiej Imprezy z Reszla, którzy zapewnili dzieciakom mnóstwo atrakcji i wspólnych zabaw. Wielkie poruszenie wśród dzieci i dorosłych zrobiło pojawienie się na plaży Transformersa. Ogromną radość najmłodszych sprawiło pokonanie dorosłych w przeciąganiu liny.

Muzycznie czas umilał DJ Matt5ki – Mateusz Polakowski, a ubytki energetyczne można było uzupełnić zajadając pyszności oferowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Mazuchówki  i Sołectwo Gawliki Wielkie.

W niedzielę, drugiego dnia obchodów Dni Wydmin plac przez Urzędem Gminy opanowali koszykarze, który rywalizowali w turnieju Streetballa. 12 drużyn rywalizowało o zwycięstwo i mimo, że trochę przeszkadzał deszcz to udało się rozegrać turniej, którego zwycięzcami została drużyna z Giżycka. Podczas „deszczowej przerwy” czas umilał koncert raperów.

Nagrody dla zwycięzców streetbolla ufundowała Fundacja Mierz Wysoko Marcina Gortata.

Nie zabrakło atrakcji dla kibiców, zarówno tych młodych jak i starszych. Wielkie emocje widzom zapewniło kino 9D, dzieci bawiły się z animatorką, posilały się watą cukrową, a dorośli raczyli się wyśmienitą kawą i smakołykami oferowanymi przez Sołectwo Gawliki Wielkie oraz Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich Wydminy.

Następnie przeszliśmy na skatepark – miejsce z pasją, gdzie uroczystego otwarcia dokonała Barbara Dawcewicz – Prezes LGR Węgorzewo wspólnie z Aliną Romanowicz – Sekretarz Gminy Wydminy, przedstawicielem sportowców i przedstawicielkami wydmińskiej młodzieży.

Wieczorem na plaży „u Agaty” odbyła się artystyczna część Dni Wydmin. Wakacyjny Konkurs Piosenki o „Złotą Czaplę” dzięki wykonawcom i widzom przebiegał w radosnej atmosferze. W kategorii do 16 lat laureatką została Natalia Wikieł, w kat. 16+ „Złotą Czaplę” wyśpiewał Rafał Stasiukiewicz, a w kat. zespoły serca publiczności podbił zespół „Zatkajcie uszy”.  Statuetki wykonał i ufundował Wiesław Urbański – Kowalstwo Krobia.

Dni Wydmin kończyła „Stacja Osiecka – Przystań Wydminy”. To była prawdziwa uczta muzyczna w wykonaniu zespołu „Sentido”. Piosenki Agnieszki Osieckiej w orientalnej aranżacji zachwyciły publiczność, która wspólnie z artystami zaśpiewała na zakończenie koncertu piosenkę „Niech żyje bal”.

Dni Wydmin zrealizowano przy współfinansowaniu Gminy Wydminy.

Organizatorami byli: Forum NGO’S Wydminy, Kombajn Kulturalny i Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy ufundowali nagrody i gadżety: Kowalstwo Krobia – Wiesław Urbański, Fundacji Mierz Wysoko Marcina Gortata, Tomaszowi Szpakowskiemu,  oraz pani Agacie Juniewicz za udostępnienie plaży na imprezy.

Ogromne podziękowania i słowa uznania dla naszych współpracowników i przyjaciół z Kombajna Kulturalnego, Marcina Remana z Klubu Integracji Społecznej, oraz wspaniałych wolontariuszy: Dominiki Pietryga, Gabrysi Sosnowskiej, Karoliny Pietryga, Aleksandry Osior, Juliana Joka, Juliusza Duraka i Marcina Waleriańskiego.

Do zobaczenia na przyszłorocznych Dniach Wydmin.

Tekst: Zofia Łopuszyńska

Na fotorelację z Dni Wydmin zapraszamy do fotogalerii.