XXIX Wydmiński Jarmark Twórców Ludowych

15 sierpnia to święto folkloru w Wydminach. W tym roku odbyła się 29 edycja Wydmińskiego Jarmarku Twórców Ludowych. Plac Rynek zapełnił się stoiskami z wyrobami użytkowymi i ozdobnymi z wikliny, drewna, ceramiki, biżuterią koralikową, pracami szydełkowymi oraz tkackimi. Nie zabrakło także tradycyjnych potraw – sękaczy, wyrobów kuchni tatarskiej oraz wędlin. Mimo upału pokaz kowalstwa przyciągał widzów zainteresowanych tym ginącym zawodem. Natomiast pokaz garncarstwa cieszył się ogromnym wzięciem wśród dzieci i młodzieży, którzy pod kierunkiem mistrza garncarstwa wykonywali gliniane naczynia na kole japońskim.

Jarmark rozpoczęliśmy koncertem pieśni żołnierskich w wykonaniu zespołu Marża z Białegostoku w hołdzie 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W ramach Jarmarku odbył się Festiwal Chórów Seniora. Na scenie w ludowym repertuarze zaprezentowały się zespoły: chór Lira z Wydmin, zespół Mazury i Juchowiacy ze Starych Juch, Jarzębiny z GOKiR Wilkasy oraz Oleckie Echo z Olecka. Na zakończenie wszystkie zespoły wykonały wspólnie piosenkę „Za górami, za lasami”.

Następnie na scenie wystąpiła Kapela Rodzinna Bałdygów, a po nich zaprezentowała się Kapela Wydminioki z GOK Wydminy. Jarmark zakończył się występem zespołu ludowego Kanka Franka.

Na Jarmarku gościliśmy p. Senator RP Małgorzatę Kopiczko.

Serdecznie dziękujemy Powiatowi Giżycko oraz Sołectwu Wydminy za finansowe wsparcie XXIX Wydmińskiego Jarmarku Twórców Ludowych. Współpraca powiatu i sołectwa z GOK Wydminy w ramach organizacji Jarmarku trwa już wiele lat, dzięki której możemy oferować uczestnikom i widzom naszej imprezy kulturę na wysokim poziomie.

Do zobaczenia za rok na jubileuszowym XXX Jarmarku.

Na fotorelację z Jarmarku zapraszamy do fotogalerii, filmiki dostępne na naszym profilu na fb.