Dożynki Gminne w Wydminach

15 września odbyły się Dożynki Gminne w Wydminach. Uroczystości dożynkowe rozpoczęliśmy mszą św. w kościele parafialnym w Wydminach, na której starostowie dożynek Małgorzata Ostapkowicz i Jarosław Skowron ofiarowali chleb dożynkowy w podziękowaniu za tegoroczne plony. Po mszy rozśpiewany korowód dożynkowy z wieńcami przeszedł promenadą nad jeziorem Wydmińskim na wyspę. Tam powitał nas chór Lira pieśnią plon niesiemy, plon, a zespół Zielona Dąbrowa z Nowej Wsi Ełckiej poprowadził korowód pod scenę, gdzie przedstawiciele sołectw zaprezentowali dożynkowe wieńce. Zielona Dąbrowa przedstawiła także tradycyjny obrzęd dożynkowy. Następnie starostowie dożynek wręczyli Wójtowi Radosławowi Królowi chleb dożynkowy z przesłaniem, aby sprawiedliwie dzielił go wśród mieszkańców naszej gminy.

W tym roku sześć sołectw zaprezentowało wieńce dożynkowe – Gawliki Wielkie, Mazuchówka, Siedliska, Sucholaski, Szczepanki i Wydminy. Wszystkie były bardzo piękne, dlatego wykonawców uhonorowano jednakowymi nagrodami – czekami towarowymi i dyplomami. Nagrody wręczyli Wójt Radosław Król oraz dyr. GOK Wydminy Ewa Kulpińska-Mejor. Sołectwa Gawliki Wielkie, Mazuchówka, Siedliska, Sucholaski, Szczepanki, Wężówka, Wydminy i DPS – Senior Wigor zaprezentowały także piękne stoiska, na których oferowali uczestnikom dożynek lokalne wyroby. Sołtysowie za prezentację stoisk otrzymali dyplomy i pamiątkowe świnki od GOK Wydminy.

Niezwykłą atrakcją był pokaz i warsztaty pieczenia tradycyjnego sękacza prowadzone przez Stowarzyszenie Aktywne Spytkowo w ramach projektu LGR. Po upieczeniu 3-kilogramowego sękacza nadszedł czas na jego konsumpcję. Przedstawiciel stowarzyszenia i dyr. GOK Wydminy nie nadążali z krojeniem sękacza dla amatorów tego wyjątkowego wypieku.

Tymczasem na scenie piękne ludowe piosenki śpiewał zespół Onegdaj z Filipowa. Gościliśmy także zespół Klewańska Gromada, który przyjechał z partnerskiej gminy Klewań na Ukrainie. Niestety deszcz storpedował występ Zespołu Pieśni i Tańca Ełk, który nie mógł zaprezentować swego kunsztu tanecznego. W zamian wysłuchaliśmy pięknego koncertu polskich piosenek ludowych.

Impulsem do zabawy był występ zespołu Marża z Białegostoku. Energia ich występu chyba spowodowała, że wreszcie przestało padać, co bardzo ucieszyło tłumy, które przybyły, aby bawić się podczas koncertu gwiazdy dożynek, czyli zespołu Bayer Full. Zespół zaśpiewał swoje największe przeboje, a widzowie świetnie się bawili śpiewając piosenki razem z zespołem.

Wspaniały nastrój przeniósł się na zabawę, do której grał zespół Wydminersi z GOK Wydminy. Dożynki zakończyliśmy pięknym pokazem fajerwerków.

Na fotorelację z dożynek zapraszamy do fotogalerii.