EKO-Ranczo COOP Dni Wydmin

019 lipca zaprosiliśmy mieszkańców gminy Wydminy i turystów na III Samorządowo-Spółdzielczy Festyn EKO – Ranczo COOP z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości i Dni Wydmin. Patronat honorowy nad festynem objęli Alfred Domagalski – Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej i Radosław Król – Wójt Gminy Wydminy.

Festyn rozpoczął się w godzinach rannych od zawodów wędkarskich o puchar Prezesa Kółek Rolniczych. Wędkarze walczyli o ten puchar łowiąc ryby w naszym pięknym jeziorze Wydmińskim, korzystając z gościnności pani Agaty Juniewicz, która udostępniła pomosty na swojej plaży. Równocześnie z zawodami wędkarskimi na plaży „U Agaty” toczyły się rozgrywki turnieju piłki plażowej. Siatkarze walczyli o Puchar Prezesa Spółdzielni Samopomoc Chłopska.

W ramach pikniku EKO-Ranczo odbył się III Półmaraton Wydmiński organizowany przez Fundację Dystans. W tym roku w biegach wzięło udział ponad 300 biegaczy. Start i meta biegów znajdowały się na pl. Rynek. O godz. 13.00 odbyły się biegi dla dzieci i młodzieży. Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe medale. O 13.30 nastąpił start do biegów na dystansie półmaratonu i na 10 km. Trasa półmaratonu biegła wokół jeziora Wydmińskiego. Rozegrano także bieg na 10 km w kategorii wózki handbike, w którym bezkonkurencyjna wśród kobiet była mieszkanka naszej gminy Katarzyna Zubowicz.

Rozegrano także nową konkurencję biegową – Bieg Rolnika Spółdzielcy o Puchar Prezesa KRS Alfreda Domagalskiego.

O godz. 16.00 nastąpiło oficjalne otwarcie festynu EKO – Ranczo, podczas którego uhonorowano oznaczeniami i nagrodami zasłużonych spółdzielców.

Następnie na scenie w mini recitalach zaprezentowały się dzieci z zajęć muzycznych prowadzonych w GOK Wydminy przez Ryszarda Lenkiewicza.02

Na placu było mnóstwo atrakcji dla każdego. Dzieci bawiły się na dmuchańcach i zdobywały umiejętność ujeżdżania byka. Na stoiskach można było skosztować wyrobów mleczarskich, piekarniczych i wędliniarskich z OSM Giżycko, OSM Olecko, EKO-Piekarni Wydminy, GS Wydminy, GS Sejny, a także zjeść przysmaki z grilla, które oferował Bruno Tasi – grill. Stoisko Koła Łowieckiego „Rogacz” zadbało o najmłodszych oferując gry i zabawy. Można było także zapoznać się z historią koła i obejrzeć wystawę nagrodzonych prac plastycznych. Stoisko Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Giżycku zachęcało do pogłębiania wykształcenia.

Dużą popularnością cieszyło się stanowisko strzeleckie Zawisza –  Stowarzyszenie kolekcjonerów broni palnej  z Giżycka. Można było sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie strzelając z krótkiej i długiej broni. Już niebawem stowarzyszenie otworzy strzelnicę w Wydminach.

03Na festynie nie mogło zabraknąć firmy Carving-Gniech, świadczącej usługi carvingu, czyli tworzenia owocowych i warzywnych dekoracji. W ubiegłym roku w Wydminach został ustanowiony rekord Polski w jedzeniu arbuzów. W tym roku postanowiliśmy pobić ten rekord, zjadając 600 kg arbuzów. W wesołej atmosferze i przy wzajemnym gorącym dopingu pobiliśmy ten rekord, co potwierdził Grzegorz Gniech wręczając Wójtowi Gminy – Radosławowi Królowi certyfikat potwierdzający ustanowienie nowego rekordu.

Tymczasem na Orliku  rozgrywany był turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Wydminy. Do turnieju przystąpiły cztery drużyny, które grały mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcą turnieju została drużyna Light Team. Wszystkie drużyny zostały nagrodzone pucharami.

W części rozrywkowej zaprezentował się zespół „Stare Drobne Małże” oraz nowo powstały zespół muzyczno-wokalny działający przy GOK Wydminy.

Zabawa trwała do późnych godzin nocnych, a do tańca grał i śpiewał zespół „Sweet Night”.

Organizatorami i partnerami Festynu EKO-Ranczo COOP i Dni Wydmin byli: Gminna Spółdzielnia „SCH” w Wydminach, Urząd Gminy Wydminy, Krajowa Rada Spółdzielcza, Forum NGO’S Wydminy, Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach, LUKS Sport z Kulturą przy ZSO Wydminy, Fundacja Dystans, Gospodarstwo Rybackie Wiesław Chmielewski Wydminy i Agata Juniewicz.

Dziękujemy sponsorom festynu: Krajowej Radzie Spółdzielczej oraz OSM Giżycko.