Święto twórców ludowych w Wydminach.

15 sierpnia Wydminy po raz dwudziesty szósty gościły twórców i zespoły ludowe. Wydmiński Jarmark Twórców Ludowych organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach odwiedziły dziesiątki twórców ludowych, którzy prezentowali swe prace z różnych dziedzin: koronkarstwo, haft, malarstwo, rzeźba, decoupage, tkactwo, wikliniarstwo, zabawkarstwo, biżuteria, galanteria drewniana i wiele innych. Na Jarmarku można było zobaczyć twórców w trakcie ich pracy: podczas rzeźbienia, wyrabiania wiklinowych koszy, czy szydełkowania. Można było zakupić ręcznie wyrabiane lizaki, potrawy tatarskie oraz tradycyjne wędliny i chleb litewski. Mieszkańcy gminy Wydminy oraz turyści licznie korzystali z bogatej oferty prezentowanej na Jarmarku.

Otwarcia Jarmarku dokonali Z-ca Wójta Gminy Wydminy Maria Dolecka, Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy Grażyna Plato, Dyrektor GOK Wydminy Ewa Kulpińska-Mejor oraz Starosta Powiatu Giżycko Wacław Strażewicz. Władze Gminy Wydminy uhonorowały pp. Annę i Stanisława Bałdygów za ich pracę na rzecz kultury ludowej oraz
z okazji otrzymania przez panią Annę tegorocznej Nagrody im. Oskara Kolberga.

Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe, gorąco oklaskiwane przez publiczność. Występy rozpoczął chór Lira z Wydminy. Kolejno wystąpiły: Orzyszanki, Wisienki z Wiśniowa Ełckiego, Kapela Rodzinna Bałdygów, Prząśniczki i Zespół Jarka z Kowal Oleckich, Sapiniacy
z Kruklanek, Zespół Kalina z Miłek oraz Sebastian Łukaszuk z recitalem akordeonowym. Pięknie zaśpiewał i zatańczył Zespół Pieśni i Tańca Kurpie z Rozóg. Po występach starszych zespołów scenę opanowały dzieci i młodzież ze Studia Wokalnego Sukces z Mrągowa pod kierunkiem Agaty Dowhań. Utwory ludowe w nowoczesnych aranżacjach żywiołowo zaśpiewane przez młodych artystów zachwyciły publiczność. Jarmark zakończył się zabawą taneczną, do której grały dwa zespoły muzyczno-wokalne działające przy GOK.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym przy organizacji 26 edycji Jarmarku i do zobaczenia za rok na XXVII Wydmińskim Jarmarku Twórców Ludowych.

Na fotorelację z Jarmarku zapraszamy do fotogalerii.