Wycieczka „Szlakiem tatarskim”.

W dniach 15-16 maja br. seniorzy z gminy Wydminy wybrali się na wycieczkę szlakiem tatarskim. Ta wspaniała wyprawa była możliwa dzięki fundacji Projekt Arche w ramach projektu „Młodzi duchem”.

Szlak Tatarski to szereg miejscowości podlaskich związanych historycznie, architektonicznie oraz współcześnie z kulturą tatarską i religią muzułmańską. Miejscowości położone na szlaku są jednak jeszcze szerzej zróżnicowane kulturowo i religijnie. Nierozerwalnie bowiem wiążą się one także z historią Żydów oraz z zamieszkującymi tu, również teraz licznymi wyznawcami prawosławia.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejscowości Kruszyniany, gdzie mieści się najstarszy w Polsce meczet. Opiekun meczetu bardzo ciekawie opowiedział nam o historii Tatarów w Polsce, religii muzułmańskiej, zwyczajach i tradycjach oraz współczesnym życiu tej grupy etnicznej. Potem zwiedziliśmy mizar – muzułmański cmentarz założony w II połowie XVII wieku przez społeczność tatarską.

Następnie ruszyliśmy szlakiem starych folwarków tatarskich przez Krynki i Waliły Stacja i dotarliśmy do miejsca noclegowego w Rozłogach.

W Rozłogach seniorzy uczestniczyli w zajęciach z przedsiębiorczości.

Drugiego dnia wycieczki wyruszyliśmy do Supraśla, gdzie zwiedziliśmy monaster – prawosławną cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy.

Cerkiew w Supraślu  była świątynią wyjątkową, należącą do najwybitniejszych obiektów architektury i sztuki przedstawieniowej na świecie. W 1944 roku została całkowicie zniszczona przez wojska niemieckie. Odbudowa cerkwi rozpoczęła się w 1984 roku. Nowo wybudowana wygląda identycznie jak jej poprzedniczka, stojąca tu przez ponad czterysta lat.

Na koniec zwiedziliśmy Muzeum Ikon, mieszczące się w zabudowaniach monasteru w Supraślu. Wystawa ikon opatrzona oprawą świetlną i dźwiękową pozwala poczuć atmosferę i zrozumieć rolę ikony w prawosławiu.

Wycieczka dostarczyła uczestnikom wspaniałych wrażeń oraz była lekcją historii wschodnich terenów Polski.

Na fotorelację z wycieczki zapraszamy do fotogalerii.