XVI Festiwal Chórów Seniora i Dni Wydmin.

Tegoroczny XVI Festiwal Chórów Seniora miał wyjątkowy charakter, gdyż odbywał się w plenerze w ramach Dni Wydmin.

Świętowanie Dni Wydmin zaczęliśmy w piątek 30 czerwca wystawą archeologiczną i wykładem dr Witolda Gumińskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1985 roku w okolicach Dudki i Szczepanek prowadzone są prace archeologiczne. Teraz mogliśmy zobaczyć część przedmiotów wydobytych dzięki tym pracom. Dr Gumiński zabrał nas w podróż w czasie do ery magelitu, opowiadając o życiu i zwyczajach naszych praprzodków. Zaprosił także mieszkańców naszej gminy do odwiedzenia wykopalisk, aby w terenie zapoznać się z historią dawnych epok.

W sobotę 1 lipca Dni Wydmin rozpoczął XVI Festiwal Chórów Seniora. Na wydmińskiej wyspie w otoczeniu zieleni drzew i błękitu naszego jeziora zaprezentowało się 9 chórów: Pojezierze z Ełku, Mazury ze Starych Juch, Lira z Wydmin, Moderato z Barczewa, Oleckie Echo z Olecka, Pasjonata z Olsztyna, Legenda ze Stawigudy, Kalina z Miłek i Marcinianki z Marcinowej Woli. W tym roku chóry śpiewały piosenki biesiadne, a na zakończenie festiwalu 160 osobowy chór zaśpiewał pieśń „Bartoszu, Bartoszu” znaną także jako Krakowiak Kościuszki. Chóry otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz szczególne nagrody – pięknie wyrzeźbione arbuzy, dzieła Grzegorza Gniecha, mistrza carvingu.

Dni Wydmin kojarzone są już z arbuzami, gdyż wówczas możemy podziwiać sztukę carvingu w wykonaniu pana Grzegorza Gniecha, a także podejmowana jest próba bicia rekordu Polski w jedzeniu arbuza. W tym roku uczestnicy Dni Wydmin zjedli 700 kg tego słodkiego i orzeźwiającego owocu. Można było także skosztować wyrobów mleczarskich z OSM Olecko i OSM Giżycko, jak również smakowitych dań, jakie na bieżąco gotowali kucharze zrzeszeni w Dziedzictwie Kulinarnym.

Tymczasem na scenie nie zabrakło atrakcji artystycznych. Mini  recitale zaśpiewali młodzi artyści uczestniczący w zajęciach muzyczno-wokalnych Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach. Po nich wystąpili profesjonalni artyści. Zespół Kaczki z Nowej Paczki bawił zarówno dzieci, jak i dorosłych, a zespół Skalar porwał do tańca wszystkich. Radosnej zabawie nie przeszkadzał nawet padający deszcz.

Na zakończenie imprezy można było się wytańczyć w rytm przebojów przygotowanych przez Marcina Wojciechowskiego z Radia Z, którego konferansjerka umilała nam tegoroczne Dni Wydmin.

Na fotorelację zapraszamy do fotogalerii.