Projekt „Pewnego razu w Wydminach” – rośliny w naszej okolicy.

Projekt „Pewnego razu w Wydminach” realizowany jest w ramach Programu Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Realizatorem projektu jest FORUM NGO’S Wydminy.

W czasach gdy medycyna zaledwie zaczynała się rozwijać, nasi przodkowie radzili sobie wykorzystując moc roślin, które porastają okoliczne łąki, pola i lasy. Później ta wiedza została zepchnięta na dalszy plan, wyparta przez nadzieję, że rozwój medycyny uwolni nas od chorób. Tak się jednak nie stało i zioła znów wracają do łask. Jednak nasze młode pokolenie raczej pójdzie do apteki po coś na ból gardła czy niestrawność niż na łąkę, bo zwyczajnie nie potrafi rozpoznawać roślin.

Podczas zajęć uczyliśmy się rozpoznawać różne pożyteczne rośliny, uczyliśmy się w czym mogą nam one pomóc, gromadziliśmy też te wiadomości, aby powstał mały poradnik o roślinach, które możemy tu znaleźć. Opisywaliśmy je też w języku angielskim. Może nasza wiedza przyda się ludziom spoza Polski, którzy odwiedzą naszą miejscowość ?  Kontynuacją naszej przygody z roślinami była wycieczka do lasu w okolicach Ełku. Pani Hania Michoń , absolwentka SGGW na kierunku Leśnictwo, miłośniczka skarbów natury, autorka bloga „ Jak ugryźć las?” oprowadziła nas po lesie w okolicach Żabiego Oczka. Przed wyjazdem słyszałam sceptyczne głosy uczestników : „….yyyy, do lasu….:(„ – bo cóż atrakcyjnego może być w lesie dla mieszkańców miejscowości otoczonej lasem?) Po spacerze nasza młodzież była zachwycona tym, czego się dowiedzieli, a trzeba przyznać, że Pani Hania potrafi opowiadać i to co mówi, zapada w pamięć.

Ewa Paszkowska

Na fotorelację z projektu zapraszamy do fotogalerii.