Święto Plonów w Wydminach.

7 września świętowaliśmy w Wydminach Dożynki Gminne. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Wydminach, gdzie starostowie dożynek Dorota Malesa i Tomasz  Szpakowski ofiarowali chleb dożynkowy proboszczowi parafii ks. Januszowi Warych. Po mszy barwny korowód dożynkowy z wieńcami, prowadzony przez panny pszeniczne przeszedł na plac Rynek, gdzie powitał nas pieśniami dożynkowymi chór Lira z GOK Wydminy. Starostowie dożynek wręczyli chleby dożynkowe Wójtowi Gminy Wydminy Radosławowi Królowi. Wójt złożył życzenia i podziękowania rolnikom za ich całoroczny trud, a następnie razem z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim Arturem Chojeckim wręczyli dyplomy i nagrody za wieńce dożynkowe. W tym roku wieńce wykonały sołectwa: Gawliki Wielkie, Mazuchówka, Siedliska, Siemionki, Sucholaski, Szczepanki i Wydminy. Dyplomami nagrodzono także stoiska, które przygotowały sołectwa Gawliki Wielkie, Gawliki Małe, sołectwo i KGW Mazuchówka, sołectwo i KGW Hejbuty, KGW Siedliska, KGW Siemionki, sołectwo i KGW Sucholaski, sołectwo i KGW Wydminy oraz DPS Wydminy. Stoiska uginały się od wielu przysmaków i zewsząd było słychać pochwały dla kulinarnych zdolności pań z kół gospodyń wiejskich.

Następnie Wójt w towarzystwie Wojewody i starostów dzielili się chlebem z mieszkańcami gminy Wydminy przybyłymi na uroczystości dożynkowe.

Na dożynkach gościliśmy także przedstawicieli KRUS, Izby Rolniczej oraz Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z Giżycka.

Część artystyczną rozpoczęli artyści ze Sceny Juno z Lublina przedstawiając obrzęd dożynkowy. Potem mogliśmy podziwiać taniec i śpiew zespołu folklorystycznego „Klekociaki” z Bociek. Następnie zaprezentowały się solistki z Kaliningradu oraz Monika Bogdanowicz z Suwałk. W biesiadny nastrój wprowadzili uczestników dożynek artyści ze Sceny Juno zapraszając do wspólnego śpiewania i pląsania w rytm popularnych piosenek biesiadnych i cygańskich.

W taneczną podróż po Polsce zabrał nas Zespół Pieśni i Tańca „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego. Trzy grupy taneczne – dziecięca, młodzieżowa i dorośli zachwycili publiczność tańcami z rejonu Kaszub, Kurpii, Biłgoraja, Śląska, Spisza i Gór Żywieckich, a także kujawiakami, oberkami i polkami warszawskimi. Podziwialiśmy nie tylko wspaniały kunszt taneczny i śpiew ale także przepiękne stroje tancerzy „Perły Warmii”.

Olbrzymią dawkę śmiechu zafundowały nam „Babeczki Podlaskie” programem kabaretowym „Mleczne Babeczki”. Ich skecze i piosenki rozbawiły publiczność do łez.

Na zakończenie części artystycznej zaprezentowała się grupa pań tańczących zumbę pod kierownictwem Izy Filiks.

Organizatorzy dożynek pamiętali także o dzieciach, dla których wyświetlano filmy w kinie sferycznym.

Dożynki zakończyła zabawa, do której grali artyści ze Sceny Juno.

Organizatorem  dożynek był Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach.

Na fotorelację z dożynek zapraszamy do fotogalerii. Filmiki są dostępne na naszym profilu na fb.