XXVIII Wydmiński Jarmark Twórców Ludowych

15 sierpnia już po raz 28 Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach zorganizował Wydmiński Jarmark Twórców Ludowych. Jarmark promujący rękodzieło, taniec i śpiew ludowy na trwałe wpisał się w propozycje kulturalne północno-wschodniej Polski.

W samo południe rozpoczęliśmy święto twórczości ludowej, na którym twórcy prezentowali swoje wyroby – ozdoby, przedmioty użytkowe, tkaniny szydełkowe, rzeźby, obrazy, wyroby wikliniarskie i wiele innych przedmiotów. W tym roku na Jarmarku można było zobaczyć pokaz garncarstwa na kole japońskim oraz samodzielnie wykonać misę albo dzbanek. Można było zobaczyć także mistrza kowalskiego przy pracy, który na oczach widzów tradycyjnymi metodami wykuwał przedmioty z żelaza. Nie zabrakło również pokazu tradycyjnego tkactwa na krosnach.

Uczestnicy Jarmarku mogli raczyć się wybornymi potrawami i wędlinami proponowanymi na stoiskach sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wydminy. Jak co roku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wyroby litewskie, sery korycińskie i potrawy tatarskie.

Przez cały czas towarzyszył nam śpiew i taniec zespołów prezentujących się na scenie. Wspaniałe doznania artystyczne dostarczyły nam chór „Lira” z Wydmin, Kapela Rodzinna Bałdygów, zespół „Mikron” z Białegostoku, zespół „Pisanica”, „Oleckie Echo”, Mażoretki
z Sejn, zespoły „Arabeska” i „Zaryan” z Kaliningradu, Kapela Jakubowa z Olsztyna, zespół „Wisienki” z Wiśniowa Ełckiego, Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno, Kapela Wydmińska oraz zespół „Kanka Franka”.

Jarmark zakończyliśmy zabawą, do której grał zespół „Wydminersi”.

Na fotorelację z Jarmarku zapraszamy do fotogalerii.